2009 IX Proekologiczne Forum Dzieci i Młodzieży

2009 IX Proekologiczne Forum Dzieci i Młodzieży, Festyn „Radom Czyste Miasto” – 5 czerwiec 2009r.

5 czerwca cały świat obchodził Dzień Ochrony Środowiska. Dzięki inicjatywie spółki RADKOM oraz Urzędu Miejskiego w Radomiu, w uroczystościach udział  wzięli także Radomianie, którzy dali w ten sposób wyraz swojej troski o otaczające nas środowisko. Imprezy rozpoczęło Proekologiczne Forum Dzieci i Młodzieży, zorganizowane przez RADKOM już po raz dziewiąty. Dzieci i młodzież – uczniowie radomskich szkół, wymienili się swoimi doświadczeniami z zakresu dbałości i troski o środowisko. Prezentowali kolegom i koleżankom działania, jakie podejmują dla ochrony przyrody, uczyli się nawzajem metod postępowania z odpadami oraz  chwalili tym, co udało im się w zakresie ochrony przyrody osiągnąć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Było gwarno, wesoło, ale i uroczyście. Gośćmi dzieci byli bowiem poseł na sejm RP Krzysztof Sońta oraz Przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej Dariusz Wójcik, którzy podziękowali najmłodszym za ich wysiłek i zaangażowanie oraz prosili o dalszą pracę dla dobra naszej planety. Jednym z elementów imprezy było uroczyste wręczenie klasie IIA z ZSO nr 4 w Radomiu, laureatom zorganizowanego przez RADKOM konkursu „Surowce do RADKOM-u i masz porządek w domu” – czeku na 2000 zł. Pieniądze te klasa zamierza przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdu na „zieloną szkołę”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANastępnie uczestnicy imprezy przeszli ulicami miasta w kolorowym, niezwykle widowiskowym korowodzie. Jak  co  roku  od  9  już  lat  ich radość  i  piękne ekologiczne stroje podziwiali mieszkańcy, handlowcy i przechodnie, którzy w tym dniu znaleźli się na głównej ulicy Radomia.

Korowodu nie dało się zresztą nie zauważyć i co najważniejsze nie usłyszeć. Prowadziła go bowiem radomska orkiestra wojskowa, która gwarnie głosząc Światowy Dzień Ochrony Środowiska przeprowadziła najmłodszych na Plac Corazziego.

A tam zarówno na dzieci jak i na wszystkich dorosłych czekały już kolejne atrakcje. RADKOM we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu przygotował festyn „RADOM CZYSTE MIASTO”, do udziału w którym zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od płci i wieku. Atrakcji było co niemiara. Podczas kiedy najmłodsi oblegali dmuchane zamki, clownów i cukrową watę, dorośli wykorzystywali możliwość zakupu krzewów, drzewek oraz wszelkiego rodzaju artykułów i sprzętów ogrodowych.

Stoiska radomskich firm i instytucji cieszyły się zainteresowaniem do samego wieczora. Głodni mogli zjeść kiełbaskę, „spragnieni” kultury obejrzeć jeden z wielu bloków artystycznych. A było w czym wybierać. Teatrzyk ekologiczny oraz teatr clownów, występy wokalistów, pokazy tańca i nauka udzielania I pomocy – przyciągały tłumy.

Podobnie było z pokazami tresury psów policyjnych i koncertem jednego z radomskich zespołów muzycznych.

Jednak aspekt artystyczno-rozrywkowy to tylko jeden z powodów dla których zorganizowano imprezę. Najważniejsza  była bowiem edukacja ekologiczna, w ramach której w tzw.   „gnieździe recyklingowym” zorganizowano wielką zbiórkę surowców wtórnych i odpadów.

Każdy mieszkaniec, który przyniósł na festyn określoną ilość aluminiowych puszek, opakowań szklanych, plastikowych butelek, żużytych baterii lub makulatury, otrzymywał kupony, upoważniające do udziału w loterii fantowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A walczyć było o co: pięć rowerów górskich, sprzęt elektroniczny, donice ceramiczne, drzewka i krzewy oraz niezliczone nagrody dodatkowe, nawet takie jak obuwie czy kursy tańca. Zainteresowanie i zaangażowanie Radomian były ogromne. Padały deklaracje większej troski i dbałości o środowisko naturalne, ale także i o najbliższe nam miejskie otoczenie. I o to właśnie chodziło organizatorom imprezy – by poprzez zabawę edukować i wykształcać prawidłowe nawyki. Następna tak impreza już za rok!

Nasze programy i działania