Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)
- Lokalizacja: Radom, ul. Witosa 96
- Prowadzący: PPUH RADKOM Sp. z o.o., ul. Witosa 94, 26-600 Radom
- Telefon: (48) 380-20-58, e-mail: radkom@radkom.com.pl
- Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 10 – 18, sobota 8 – 16
Zasady przyjmowania odpadów do PSZOK
ZASADY PRZYJMOWANIA ODPADÓW
do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK)
w Radomiu
- Niniejsze zasady określają sposób przyjmowania odpadów komunalnych do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Radomiu przy ul. Witosa 96, zwanego dalej PSZOK, pochodzących z gospodarstw domowych na terenie Gminy Miasta Radomia.
- PSZOK czynny jest (z wyłączeniem dni świątecznych i dni ustawowo wolnych od pracy) w godzinach:
– od poniedziałku do piątku w godz. 1000 – 1800
– w soboty w godz. 800 – 1600 - Z usług świadczonych przez PSZOK mogą korzystać mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy Miasta Radomia, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Odpady do PSZOK przyjmowane będą po zważeniu na legalizowanej wadze o dopuszczalnym obciążeniu 10 Mg. Odpady do PSZOK mogą być dostarczane pojazdami, których masa razem z ładunkiem nie przekracza 10 Mg i których maksymalne wymiary zewnętrzne nie przekraczają 2,5 m x 6 m. Jeżeli w ocenie pracownika PSZOK pojazd łącznie z ładunkiem może mieć masę powyżej 10 Mg lub wymiary zewnętrzne przekraczają wyżej wymienione to pojazd taki nie zostanie wpuszczony na wagę.
- Kierowcy poruszający się pojazdami na terenie PSZOK zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnie zobowiązani są do stosowania się do poleceń pracowników PSZOK. Na terenie PSZOK obowiązuje ograniczenie prędkości pojazdów 5 km/h.
- Przez mieszkańca nieruchomości rozumie się też:
– właściciela, współwłaściciela, użytkownika wieczystego, jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością,
– spółdzielnie mieszkaniowe lub wspólnoty mieszkaniowe w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokalu. - Do PSZOK przyjmowane są nieodpłatnie odpady posegregowane, bez zanieczyszczeń, dostarczane w sposób umożliwiający ich selektywne gromadzenie zgodnie z poniższymi kategoriami. W przypadku dostarczenia odpadów w workach, należy opróżnić zawartość worka do właściwego pojemnika.
Do PSZOK przyjmowane są następujące odpady komunalne:
1/ papier,
2/ szkło,
3/ metale,
4/ tworzywa sztuczne,
5/ opakowania wielomateriałowe,
6/ bioodpady,
7/ popioły z palenisk domowych,
8/ meble i inne odpady wielkogabarytowe,
9/ odpady niebezpieczne,
10/ przeterminowane leki i chemikalia,
11/ odpady powstające w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, niekwalifikujące się do odpadów medycznych,
12/ zużyte baterie i akumulatory,
13/ zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
14/ zużyte opony rowerowe, motorowerowe, z wózków, motocykli oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej,
15/ odpady budowlane i rozbiórkowe, przez które rozumie się odpady wytworzone przez mieszkańców z gospodarstw domowych.
- Dostarczane do PSZOK odpady „płynne” przyjmowane są w szczelnych
( niecieknących) opakowaniach. - Odpady ulegające biodegradacji przyjmowane są luzem. Odpady te należy wysypać z worków lub innych opakowań i umieścić we wskazanym przez pracownika PSZOK kontenerze.
- Odpady powstające w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, niekwalifikujące się do odpadów medycznych, należy dostarczać w zamkniętych opakowaniach.
- W przypadku odpadów pochodzących z budowy lub remontu należy bezwzględnie odpowiednio je posortować. Odpady nieodpowiednio posortowane (zawierające nieodpowiednie frakcje i w znacznym stopniu zanieczyszczone innymi odpadami) nie będą przyjmowane do PSZOK.
- Zmieszane odpady z betonu i gruzu ceglanego mogą również zawierać odpady wykonane z warstwowych pokryć ceramicznych (glazura, gres), odpady ceramiki sanitarnej oraz inne odpady pozbawione składu i właściwości niebezpiecznych. Nie dopuszcza się zawartości materiałów izolacyjnych (wełna mineralna, styropian, folia budowlana), elementów hydraulicznych, w tym rur niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane oraz elementów wyposażenia wykonanych z żywic epoksydowych i akrylu. Frakcja nie może zawierać również odpadów o rozmiarach przekraczających możliwości przyjęcia do PSZOK, w tym m.in. betonowych słupów energetycznych i fragmentów ścian żelbetonowych. Zanieczyszczenia odpadami niebędącymi odpadami z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia nie mogą przekraczać 5% objętości dostarczonych odpadów. Odpady nie mogą zawierać: odpadów niebezpiecznych, butelek typu PET, opakowań po chemii gospodarczej, szkła butelkowego i opakowaniowego, worków po materiałach budowlanych, wiaderek po cemencie i farbach, wykładzin i dywanów a także odpadów komunalnych i biodegradowalnych.
- Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu mogą zawierać zmieszane odpady budowlane niezawierające odpadów o niebezpiecznych właściwościach i składzie. W skład tych odpadów mogą wchodzić różnego rodzaju mineralne odpady z budowy i remontów oraz fragmenty wyposażenia, w tym gruz bez względu na rodzaj, ceramika sanitarna, materiały izolacyjne (wełna mineralna, styropian, folia budowlana) materiały hydrauliczne, szkło okienne wraz z ramami, itp.. Całkowicie zabroniona jest w tych odpadach zawartość azbestu. Frakcja nie może zawierać również odpadów o rozmiarach przekraczających możliwości przyjęcia do PSZOK, w tym m.in. betonowych słupów energetycznych i fragmentów ścian żelbetonowych. Zanieczyszczenia w postaci styropianu, wełny mineralnej i szkła nie mogą przekraczać 5% objętości dostarczonych odpadów. Odpady nie mogą zawierać: odpadów niebezpiecznych, butelek typu PET, opakowań po chemii gospodarczej, szkła butelkowego i opakowaniowego, a także odpadów komunalnych i biodegradowalnych.
- W PSZOK nie są przyjmowane odpady pochodzące z działalności gospodarczej, w tym odpady budowlane i rozbiórkowe, biodegradowalne i wielkogabarytowe wytworzone w związku ze świadczeniem usług remontowo – budowlanych, pielęgnacji terenów zieleni i sprzątania realizowane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, do których mają zastosowanie odrębne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami.
- Dostarczający odpady do PSZOK zobowiązani są do:
1/ zapoznania się i postępowania zgodnie z niniejszymi Zasadami,
2/ zachowania wymogów bezpieczeństwa, w szczególności nie używania źródeł otwartego ognia i przestrzegania zakazu palenia,
3/ zastosowania się do poleceń pracowników obsługi PSZOK,
4/ wskazania adres nieruchomości z której pochodzą odpady,
5/ rozładowania odpadów i umieszczania ich w pojemnikach, kontenerach lub miejscach przeznaczonych dla danego rodzaju odpadu, wskazanych przez pracownika PSZOK,
6/ utrzymania czystości i porządku w miejscu rozładunku, a w przypadku zanieczyszczenia terenu jego oczyszczenia po zakończonym rozładunku,
7/ natychmiastowego zabrania i zagospodarowania w sposób zgodny z przepisami prawa posiadanych odpadów, w przypadku odmowy ich przyjęcia.
- Pracownicy obsługujący PSZOK mają prawo odmówić przyjęcia odpadów jeżeli:
1/ ich rodzaj i ilość wskazuje, że nie powstały w gospodarstwie domowym,
2/ nie zostały posegregowane, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia,
3/ nie zostały odpowiednio zabezpieczone,
4/ odpady znajdują się w opakowaniach nieszczelnych i uszkodzonych, nieposiadających oryginalnej etykiety, która umożliwia ich identyfikację chyba, że brak etykiety nie przeszkodzi w rozpoznaniu rodzaju odpadu.
W przypadku odmowy przyjęcia odpadów pracownicy obsługi PSZOK sporządzają notatkę wraz z uzasadnieniem i dokumentację fotograficzną.
- Dostarczane do PSZOK odpady podlegają ważeniu. Na terenie PSZOK zainstalowane są dwie wagi (wjazdowa i wyjazdowa). Wjazd i zjazd z wagi może być wykonany wyłącznie po otwarciu szlabanu. Ruchem pojazdów na wagach (otwieraniem szlabanów) kierują pracownicy PSZOK. W przypadku dostarczenia jednym pojazdem odpadów różnych rodzajów, pojazd ważony jest wielokrotnie, po rozładowaniu każdego rodzaju odpadu. W uzasadnionych przypadkach ważenie odpadów wykonywane jest przez pracowników PSZOK na ręcznej wadze o udźwigu do 30 kg.
- Pracownicy PSZOK prowadzą ewidencję zbieranych w PSZOK i zagospodarowanych odpadów. Pracownicy PSZOK ewidencjonują dostarczone do PSZOK odpady w prowadzonym przez Urząd Miejski w Radomiu portalu ekstranetowym programu „Odpady w Gminie”. W programie tym pracownicy PSZOK weryfikują czy z nieruchomości z której dostarczone są odpady wnoszona jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
- Wszelkie informacje dotyczące pracy PSZOK udzielane są pod numerem telefonu: (48) 380 20 58,
- Nadzór nad PSZOK sprawuje Wydział Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Jana Kilińskiego 30.
Przypadki niewłaściwego świadczenia usługi przez prowadzącego punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych należy zgłaszać do Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Jana Kilińskiego 30:
1/ pisemnie;
2/ telefonicznie – nr infolinii 48/ 36 20 599, 48/36 20 900, 48/36 20 495;
3/ elektronicznie na adres email: odpady@umradom.pl;
4/ poprzez aplikację mobilną Evenio.